Проєкт «Гарденотерапія»

Проєкт «Гарденотерапія»

У Запоріжжі удосконалили унікальну локацію, де лікують рослинами

Квіти допомагають подолати замкнутість

Сьогодні у світі досить поширена анімалотерапія — спілкування з тваринами. Наприклад, дельфінотерапія, іпотерапія (спілкування з кіньми), каністерапія (лікування за участі собак), фелінотерапія (контакт з котами), навіть існує окремий вид терапії з рептиліями. Та протягом останніх років в багатьох країнах світу набирає популярності гарденотерапія. Це особливий напрям реабілітації за допомогою заохочення людей до роботи з рослинами. Назва говорить сама за себе: garden therapy (анг.) – лікування садом.

Працюючи з квітами, люди відчувають себе частиною природи, вчаться дбати про неї та про себе. Гарденотерапія має позитивний вплив на соціалізацію та адаптацію. Доглядаючи за рослинами, люди долають замкнутість та просто радіють життю, а це дуже важливий момент у реабілітації. Гарденотерапія є однією з найперспективніших технологій в рамках соціальної реабілітації дітей з інвалідністю.

Ще один плюс у скарбничку гарденотерапії є високий рівень екологічності, якщо порівнювати її з іншими видами соціальної адаптації.

Нещодавно і у Запоріжжі з'явився міні-сад, де лікують саме рослинами. Локацію побудували на території Хортицької національної навчально-реабілітаційної академії. Відкриття інклюзивної локації з гарденотерапії — це спільний проєкт БФ «Соціальні ініціативи бізнесу» та Хортицької національної академії за підтримки Бориса Шестопалова.

Високі клумби – для чого вони?

Унікальний майданчик для гарденотерапії розділений на дві зони. На першій локації будуть висаджувати однорічні рослини, аби мати змогу постійно працювати з квітами, змінювати сорти і таким чином знайомитися з різноманіттям квіткового світу. На другій частині розмістять багатолітню флору, аби постійно милуватися зеленою окрасою. У міні-парку академії можна побачити гібіскус, верес, вівсяницю блакитну та багато інших рослин. Такого ви не побачите на сторінках соцмереж!

Одна з головних особливостей цього саду — високі клумби. Вони спроєктовані таким чином, аби люди на інвалідних візках могли легко до них дістатись. Аби роздивитись кожен листочок чи квітку, мати змогу оцінити запах, та не забувати про тактильні відчуття. Їх можна поливати або пересаджувати.

Більше того, гарденотерапія розвиває дрібну моторику, наголошують лікарі. Коли ви контактуєте з дрібними насінинами, вивчаєте форму квіток або листочків, ви дбаєте про своє здоров’я.

До речі, вхід на територію гарденотерапії прикрашає арка, яка слугує і за незвичайну «клумбу». Навесні її прикрасять декоративними рослинами і люди зможуть доглядати, обрізати їх, таким чином також розвивати дрібну моторику, естетичний смак та покращувати логічне мислення.

«Зустріч поколінь» у зеленому саду 

В унікальному міні-парку для осіб з інвалідністю будуть проводити майстер-класи з висадки рослин, тренінги по догляду за квітами, відкриті лекції, практичні заняття та психологічні тренування, які характерні для гарденотерапії.

«Зелені» заходи мають об’єднати два покоління – людей похилого віку, та дітей. Усі майстер класи будуть об’єднані під гаслом «Зустріч поколінь». 

БФ «Соціальні ініціативи бізнесу» сприятимуть цьому на всіх етапах – від висадження рослин людьми, до їх опіки.

До співпраці запрошуватимуть ЗМІ, владу, освітні заклади різних типів. Таким чином, до такого корисного починання зможуть долучитися ще більше людей, які можуть допомогти або ж отримати таку необхідну допомогу.

Рослинна терапія має величезний потенціал в рамках роботи з різними категоріями населення. Її суть полягає в тому, що люди, які часто перебувають у стресових ситуаціях, схильні до нервових напружень або ж мають фізичні рухові обмеження, можуть легко росслабитись. Навчитися відпускати ситуацію, релаксувати та спостарігати за світом під іншим кутом.

Більше того, якщо навчальні заклади міста або ж інші організації наслідуватимуть такий приклад, рівень фізичного та морального здоров’я у місті зросте, а зелені стане більше.